A+ A A-
09-12-2016

Datça'da naylon poşete karşı kampanya

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

MUĞLA'nın Datça İlçesi'nde, Belediye Meclisi, ilçede naylon poşet kullanımını en aza indirebilmek amacıyla, kampanya başlattı.

CHP'li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, aralık ayı olağan meclis toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, naylon poşet konusunda açıklamalarda bulundu. Naylon poşetlerin doğada yüzlerce yıl bozulmadan kaldığını, bozulmaya başladıklarında ise çevreye zararlı kimyasallar yayarak beslenme zincirini olumsuz etkilediğini ifade eden Başkan Uçar, "Belediye meclis üyeleri olarak, naylon poşete karşı bir tavır almamız gerektiğine inanıyorum" dedi.

Deniz hayvanlarının genellikle denize atılan poşetleri yiyecek sanıp yiyerek, sindirimlerinin bozulduğunu ve dolayısıyla ölümlere bile neden olduğunu belirten Başkan Uçar, "İstatistiki verilere göre; binlerce balina, fok, su kaplumbağası ve kuş ölüyor. Karada ise inekler, keçiler ve diğer hayvanlar yem ararken plastik parçalar yiyorlar. Bu nedenle hastalanıp, ölebiliyorlar" diye konuştu.

Konuşmasında, naylon poşete yasak getirmediklerini ifade eden Uçar, "Ancak naylon poşetin çevreye vermiş olduğu zararı gözönüne alarak, ne kadar daha az kullanabilirsek o kadar faydalı olacaktır. Bu konuda belediye meclisi olarak duyarlı olacağımıza inancım tam. Katı atık depolama tesisi yapılmadan önce çöpler, Kargı Deresi civarındaki alana dökülüyordu. Bugün o tepenin yamacındaki poşetler, korkunç bir görüntü kirliliği sergiliyor. Naylon poşet kullanımını en aza indirerek, bütün Muğla'ya ve hatta Türkiye'ye örnek olacağımıza inanıyorum" dedi.

CHP'li Datça Belediye Meclis Üyesi Can Canbey ise konuşmasında, "20 yıldır var olan bir alışkanlığın 20 günde terkedilmesinin mümkün olmadığını biliyorum. Ancak, naylon poşet kullanımını en aza indirebilmek adına belediye meclisi olarak örnek bir tavır sergileyebiliriz. Çarşıda pazarda naylon poşet yerine bez torbalar kullanabiliriz" dedi.

Mehmet ÇİL / DATÇA (Muğla), (DHA)

Haberin Kaynağı: http://www.hurriyet.com.tr/datcada-naylon-posete-karsi-kampanya-40301429

Son Düzenlenme Cuma, 09 Aralık 2016 20:46

datça fotoğrafçı

Öne Çıkanlar

Prev Next

Yalçınkayalar Apart

Yalçınkayalar Apart

Hayalini kurduğunuz tatil programınız için, tertemiz, pırıl...

Devami...

Kardelen Evleri

Kardelen Evleri

Kardelen evleri Palamubükü sahiline sadece 30 metre...

Devami...

Datça, Datça Otelleri, Datça Pansiyonlar, Datça Apartlar, Datça Butik Otelleri, Palamutbükü, Ovabükü, Hayıtbükü, Eski Datça, Datça Tatil ve Konaklama Rehberi.

Copyright ©DatcaRehber.com 2005-2017. Her Hakkı Saklıdır. SiteMap