A+ A A-
12-12-2016

Datça'da yerel tohum seferberliği kampanyası

Öğeyi Oyla
(0 oy)

MUĞLA'nın Datça İlçesi'nde başlatılan yerel tohum seferberliği kampanyası ile hem üreticinin hem de tüketinin yerel tohumlardan elde edilen ürünleri tercih etmesi sağlanacak. 

İzmir Yerel Tohum Derneği Datça Temsilciliği ve Datça Belediyesi tarafından ortaklaşa başlatılan yerel tohum seferberliği kampanyası ile üreticilerin yerel tohum kullanmalarını sağlamak, tüketicilerin ise yerel tohumlardan elde edilen ürünleri tercih etmelerinin alışkanlık haline getirilmesi amaçlanıyor. Datça Yerel Tohum görevlileri, haftasonu pazaryeri girişinde açtıkları stantta, halka ve pazarcılara ücretsiz yerli fesleğen ve reyhan tohumları ile bilgilendirme broşürleri dağıttı. Datça Yerel Tohum Başkanı Zeki Karacan, son yıllarda hızla artan kanser, kısırlık, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi sorunları gibi hastalıkların en büyük nedeninin tüketilen yiyecek ve içecekler olduğunu söyledi. Datça'da, tarım üretiminde bilinçsizce kullanılan tohum ve ilaçların toprağı zehirlediğini belirten Karacan, "Datça Yerel Tohum olarak, zehirsiz toprakta zehirsiz üretimi ve yerel tohum üretmeyi amaç ediniyoruz. Üretici ve tüketici olarak bu topraklara borcumuz var. Gelecek nesillerin sağlıklı olması bizim çabalarımızla mümkün olacaktır. Bilinçli üretici-bilinçli tüketici ağını kurmak istiyoruz" dedi.

BELEDİYE 20 DÖNÜM TARLA VERDİ

Datça Yerel Tohum olarak, zorlu bir mücadeleye başladıklarının bilincinde olduklarını ifade eden Karacan, "Sorunun merkezinde dünya devleri bulunuyor. Tohum üreticilerinin aynı zamanda ilaç üreticisi olmaları dikkat çekici bir olgudur. Üreticinin ektiği tohumlar, gen yapısıyla oynanmış, GDO'lu veya hibrit tohumlardır. GDO'lu tohumların hastalıkları da beraberinde getirdiği kabul gören bir düşüncedir. Bu tohumları eken üreticinin; aynı firmanın ürettiği ilacı kullanmak zorunda kalması düşündürücüdür" diye konuştu. Üreticilere her türlü teknik desteğe hazır olduklarını da belirten Karacan, "Datça Belediyesi'nin bize vermiş olduğu 20 dönümlük bir alanda, uygulamalı eğitimler düzenleyeceğiz. Burada toprak ve ürün analizleri yapacağız" dedi.

SATIŞ GARANTİSİ VERİLECEK

Kampanyanın başarılı olması için tüketicilere büyük görev düştüğünün altını çizen Karacan, "Tüketici isterse, üretici yerel tohum kullanır. Üreticilerin bazı kaygıları var. Yerel tohumlardan elde edilen ürünlerin, diğerleri gibi düzgün değil eğri büğrü oldukları için satamayacaklarından korkuyorlar. Bu kaygılarını gidereceğiz. Öncelikle, Datça Yerel Tohum'ca onaylanmış ürünleri satan üreticiler, pazar yerinde tezgah ücreti ödemeyecek. Ayrıca, ürettikleri ürünlere satış garantisi de vereceğiz. Şu an 3 bine yakın üyemizle birlikte çok geniş bir tüketici ağı oluşturmuş durumdayız" diye konuştu.

Mehmet ÇİL / DATÇA (Muğla), (DHA)

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/datcada-yerel-tohum-seferberligi-40303237

Son Düzenlenme Çarşamba, 12 Nisan 2017 12:00

datça fotoğrafçı

Öne Çıkanlar

Prev Next

Eski Datça Evleri

Eski Datça Evleri

Datça’nın ilk yerleşim birimi olan Eski Datça...

Devami...

Bük Pansiyon

Bük Pansiyon

Masmavi denizi, yemyeşil bahçesi, tertemiz sahili ve...

Devami...

Aycan Tatil Evleri

Aycan Tatil Evleri

Palamutbükün'de apart konaklama imkanı veren az sayıdaki...

Devami...

Datça, Datça Otelleri, Datça Pansiyonlar, Datça Apartlar, Datça Butik Otelleri, Palamutbükü, Ovabükü, Hayıtbükü, Eski Datça, Datça Tatil ve Konaklama Rehberi.

Copyright ©DatcaRehber.com 2005-2017. Her Hakkı Saklıdır. SiteMap