A+ A A-

Güncel Yazılar

Datça'nın En Özel Yerlerinden Knidos'u Tanıyor musunuz?

Datça’nın bu güzel tarihi mekanından bahsetmeden önce, buranın geçmişinden, nerede olduğundan ve kimlerin yaşadığından biraz bahsetmek gerek. Ege’nin gözde illerinden biri olan Muğla’nın ilçesi olan  Datça ’nın geçmişi 4000 yıl önceye kadar dayanıyor. Kurulduğu tarihten itibaren Datça, insanlar tarafından gözde bir mekan olarak seçilmiş, ruhsal olarak rahatlamak, gezmek veya konaklamak için ideal yerlerden biri olarak gösterilmiştir. Öyle ki tarihçiler Datça’nın nüfusunun milattan önce 650 yıllarında dahi 100 – 120 bin arasında olduğunu tahmin ediyor. Burayı yurt edinen ilk milletin Karyalılar olduğu biliniyor. Ancak Datça’nın en parlak dönemini günümüzden 3000 yıl kadar önce Dorlar zamanında yaşadığı düşünülüyor. Datça’nın en parlak dönemini yaşatan Dorlar aynı zamanda Knidos’un da kurucularıdır.

Tüm Dünyanın İlgisini Çeken Antik Kent : Knidos

Knidos’un Datça için her zaman önemli bir yeri olmuştur. Çünkü Datça’yı bugüne  getiren ve temellerinin atılmasını sağlayan kent Knidos’tur. Kalıntıları Afrodit  Tapınağı’nda yer alan Knidos antik kentini meşhur eden şeyin Afrodit’in çıplak heykeli olduğu düşünülüyor. Günümüze kadar bulunamayan antik heykelin kaidesinin yerinde  olması tahminlerin doğruluk payını güçlendiriyor. Bu heykel dışında Büyük Tiyatro,  Akropolis, kamu yapıları ve Dionysos Tapınağı’nın da Knidos için büyük bir önemi var.  Eğer Datça’ya uğrayacaksanız ve gidecek yer konusunda kararsızsanız Knidos antik  kentini gezmenizi tavsiye ederiz ancak saat 19.00’dan sonra girişlerin kapatıldığını  bilmenizde fayda var.

datça fotoğrafçı

Öne Çıkanlar

Prev Next

İskandil Apart

İskandil Apart

Palamutbükü sakinliği, masmavi denizi ve tertemiz havasıyla büyülü...

Devami...

Ortam Pansiyon

Ortam Pansiyon

Ortam pansiyon Hayıtbükü koyunda denize sıfır konumda...

Devami...

Hoppala Pansiyon

Hoppala Pansiyon

Nezih bir ortamda, sizleri ve dostlarınızı deniz...

Devami...

Datça, Datça Otelleri, Datça Pansiyonlar, Datça Apartlar, Datça Butik Otelleri, Palamutbükü, Ovabükü, Hayıtbükü, Eski Datça, Datça Tatil ve Konaklama Rehberi.

Copyright ©DatcaRehber.com 2005-2017. Her Hakkı Saklıdır. SiteMap