Knidos

i dream datca 060
i dream datca 062
i dream datca 061

M.Ö 1000 yıllarında Trakya üzerinden Güneye inerek bugünkü Datça ilçe merkezinin 1,5km kuzeydoğusunda Burgaz mevkiinde Dor uygarlığını temsilen ve merkezi olarak kurulmuştur. M.Ö 546'da Perslerin egemenliğine girmiştir.

M.Ö 4.yüzyılda ticari nedenlerle Knidos Yarımadanın uç noktasına, bugünkü görkemli kalıntıların izlendiği yere taşınmıştır. Dorlar ve Romalılar Knidosa çok sayıda tapınak yapmışlardır. Şehir Afrodit heykeli ile ünlenmiştir. Geç Roma erken Bizans döneminde tapınaklar yerlerini kliselere bırakmıştır. Bizansın son dönemlerinde bir yandan depremler bir yandan denizden korsan saldırıları ile güçsüz kalan kent tamamen terk edilmiştir.

Ünlü matematikçi ve filozof Eudoxus, en iyi yontulmuş çıplak Afrodit heykelini yapan heykeltraş Praxiteles, Mısırda ki Alexandria fenerinin mimarı Sostrates Knidos'ta yaşamışlardır.

Afrodit heykelinin kaidesi, 8.000 kişilik tiyatro, güneş saati, Demeter maabedi 80bin kişinin yaşadığı Knidos antik kenti kalıntılarıdır.

Knidos antik kenti Datça merkeze 30km, Palamutbükü'ne ise 10km mesafededir.

datça fotoğrafçı

Öne Çıkanlar

Prev Next

Organik Pansiyon

Organik Pansiyon

Organik Pansiyon, Palamutbükü koyunda denize sıfır olarak...

Devami...

Damla Apart

Damla Apart

Her sene olduğu gibi bu senede ailenizle...

Devami...

Melinda Pansiyon

Melinda Pansiyon

Bir yaşamın gerçeğidir Datça'da tatil yapmak.Vazgeçilmez cennetidir...

Devami...

Datça, Datça Otelleri, Datça Pansiyonlar, Datça Apartlar, Datça Butik Otelleri, Palamutbükü, Ovabükü, Hayıtbükü, Eski Datça, Datça Tatil ve Konaklama Rehberi.

Copyright ©DatcaRehber.com 2005-2017. Her Hakkı Saklıdır. SiteMap